ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10656627
*
nr 1065 6627
Spegel
Gustaviansk stil, Tidigt 1900-tal. 125x65
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 oktober 2016
kl 18:22:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/10 17:21:56
1
1.900 kr
29/10 18:23:44
2
1.600 kr
29/10 18:23:44
1
1.700 kr (Budbetjänt)
29/10 18:24:02
2
1.800 kr
29/10 18:24:02
1
1.900 kr (Budbetjänt)
29/10 18:24:20
2
2.000 kr
29/10 22:12:10
1
2.200 kr
29/10 22:12:38
1
2.400 kr
31/10 17:30:40
3
2.400 kr
31/10 17:30:40
1
2.400 kr (Budbetjänt)
31/10 17:31:25
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt sekelskifte spegel speglar tidigt 1900-tal
-
9151 Golvspegel
mässing. Höjd: 166 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:35
-
9129 Golvspegel
Rotting. Höjd: 143 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:18
-
9139 Spegel
1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:39
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:33
-
9289 Spegel
Metallram, 70x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:07
-
9278 Spegel
putti förgylld, 130x66
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:27
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1065 6627
Spegel
Gustaviansk stil, Tidigt 1900-tal. 125x65
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 oktober 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/10 17:21:56 | 1 | 1.900 kr |
| 29/10 18:23:44 | 2 | 1.600 kr |
| 29/10 18:23:44 | 1 | 1.700 kr (Budbetjänt) |
| 29/10 18:24:02 | 2 | 1.800 kr |
| 29/10 18:24:02 | 1 | 1.900 kr (Budbetjänt) |
| 29/10 18:24:20 | 2 | 2.000 kr |
| 29/10 22:12:10 | 1 | 2.200 kr |
| 29/10 22:12:38 | 1 | 2.400 kr |
| 31/10 17:30:40 | 3 | 2.400 kr |
| 31/10 17:30:40 | 1 | 2.400 kr (Budbetjänt) |
| 31/10 17:31:25 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt sekelskifte spegel speglar tidigt 1900-tal
-
9151 Golvspegel
mässing. Höjd: 166 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:35 -
9129 Golvspegel
Rotting. Höjd: 143 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:18 -
9139 Spegel
1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:39
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:33 -
9289 Spegel
Metallram, 70x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:07 -
9278 Spegel
putti förgylld, 130x66
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:27



